Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki













Katarzyna Skolimowska, 2012-02-06
Bielsko-Biała

Język polski, Konspekty

STYLIZACJA BIBLIJNA, ISTOTY ANIELSKIE I PIERWIASTKI ZŁA W IDEALNYM PRAWIEKU OLGI TOKARCZUK.

- n +

Konspekt z zajęć języka polskiego dla klasy I Technikum




TEMAT: STYLIZACJA BIBLIJNA,
ISTOTY ANIELSKIE I PIERWIASTKI ZŁA
W IDEALNYM PRAWIEKU OLGI TOKARCZUK.


CEL GŁÓWNY:
* Rozważania nad biblijną inspiracją w „Prawieku...” Olgi Tokarczuk – zawartą w stylu oraz organizacją świata przedstawionego.

CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
* przypomina mityczny porządek świata panujący w Prawieku,
* wskazuje cechy stylizacji biblijnej,
* charakteryzuje istoty anielskie występujące w powieści,
* dostrzega pierwiastki zła w idealnym świecie Olgi Tokarczuk,
* samodzielnie konstruuje wypowiedź pisemną, która ma na celu rozwiązanie postawionego
problemu.

FORMY PRACY:
* indywidualna,
* zbiorowa.

METODY:
* burza mózgów,
* problemowa,
* pogadanka,
* analiza tekstu literackiego.


ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
* tekst literacki – Prawiek i inne czasy Olgi Tokarczuk,
* plakat – mapa Prawieku,
* „jajka – niespodzianki” z poleceniami dla uczniów,
* kartki do uzupełnienia plakatu – pierwiastki zła w Prawieku,
* podręcznik do języka polskiego – „Przeszłość to dziś” – kl. I, cz. I,
* piosenka SDM „Zielony dom”.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Sprawy organizacyjne:
· sprawdzenie obecności,
· jeden z uczniów przypomni co trzeba było przygotować na dzisiejszą lekcję.

2. Wskazanie ucznia, który podsumuje wczorajszą lekcję i na podstawie plakatu przedstawiającego mapkę Prawieku wytłumaczy na czym polega zjawisko mityzacji rzeczywistości.

Wcześniej nauczyciel (czyta fragment tekstu) wraz z innym uczniem (wskazuje poszczególne elementy na plakacie) opisze krainę Prawieku.


3. „Jajka – niespodzianki” – pięciu uczniów otrzymuje polecenia, które będą musieli
wykonać podczas zajęć. Mają kilka minut czasu na przygotowanie zagadnień.

4. Nauczyciel wybiera ucznia, który przypomni jakie cechy ma styl biblijny.
Uczniowie wspólnie z prowadzącym odszukują ich w „Prawieku...” Olgi Tokarczuk.

5. Podanie 1. cz. tematu lekcji – STYLIZACJA BIBLIJNA
6. Wspólne skonstruowanie 1. cz. notatki:

STYLIZACJA BIBLIJNA W „PRAWIEKU....”

- charakterystyczne zwroty, które przedstawiają biblijny opis stwarzania świata,
- porządek Edenu,
- aniołowie,
- Zły (człowiek),
- patos - wzniosłość wypowiedzi,
- przejrzysta konstrukcja fabuły,
- rezygnacja ze szczegółowych detali dotyczących opisów na rzecz wprowadzenia
ogólnej problematyki zwłaszcza moralnej,
- nieokreśloność czasu i miejsca zdarzenia (charakter uniwersalny opowieści).


7. Jedną z cech biblijnej stylizacji – niezwykli bohaterowie –
2. cz. tematu lekcji - ISTOTY ANIELSKIE.

Co o nich wiemy? – za pomocą burzy mózgów uczniowie zbierają jak najwięcej informacji na temat aniołów w Prawieku.



Anioły jest zmienny –
jak wszystkie rzeczy (!) stworzone
przez Boga.



Wydarzenia są dla niego
czymś w rodzaju snu.


Anioł wie więcej niż człowiek,
ale nie wszystko.


Nie myśli logicznie-
całą wiedzę ma w sobie.


Inaczej postrzegają rzeczywistość-
nie przez fizyczne formy,
ale ich znaczenie.


Jedyny instynkt –
instynkt współczucia.




8. Czym jest zło? Pogadanka z uczniami –
z wykorzystaniem notatek jakie należało sporządzić w ramach zadania domowego.

Czy w idealnym świecie Prawieku istnieje zło?


[ZŁO – JAKO ZAKAZANA GRANICA POZNANIA; taka granica została wytyczna w ogrodzie Eden, takich granic strzegą aniołowie Prawieku].


9. 3. cz. tematu lekcji - I PIERWIASTKI ZŁA
W IDEALNYM PRAWIEKU OLGI TOKARCZUK

10. Rozwiązanie zagadek z „jajek-niespodzianek” (wskazani uczniowie podają odnalezione
w tekście źródłowym informacje; nauczyciel umieszcza na plakacie kolejne elementy w celu uzupełnienia mapy Prawieku):
· Najgroźniejsza istota w Prawieku.
[Zły Człowiek]
· Niebezpieczeństwo północnej granicy Prawieku.
[Droga jest groźna, rodzi niepokój podróży.]
· Niebezpieczeństwo południowej granicy Prawieku.
[Miasteczko jest groźne, ponieważ rodzi pragnienie posiadania i bycia posiadanym.]
· Niebezpieczeństwo wschodniej granicy Prawieku.
[Niebezpieczeństwo głupoty, która rodzi z chęci mędrkowania.]
· Niebezpieczeństwo zachodniej granicy Prawieku.
[Niebezpieczeństwo popadnięcia w pychę].


11. WNIOSEK – Zło to również grzech – przekroczenie pewnych ustalonych zasad –
Przykazań, zaleceń - tak jak to miało miejsce w Edenie.

12. ZŁO – wokół Prawieku – zrozumiałe, bo tyko Centrum Świata jest idealny, doskonały,
wieś Prawiek funkcjonuje tutaj jako ARKADIA.

ZŁO – w Prawieku - dlaczego?

[Ponieważ * świat Olgi jest stylizowany na świat biblijny i zarazem ten prawdziwy –
człowiek nie zna przestrzeni bez pierwiastka zła,
* w przestrzeni doskonałej musi być wszystko, tylko dobro i zło tworzy
mityczną Pełnię (oczywiście w odpowiednich proporcjach),
* zło jest koniecznym elementem mityzacji rzeczywistości,
* Boży bilans w ziemskim świecie. [– tekst źródłowy str. 12]

13. KUCHENNA SZUFLADA jako pars pro toto - część całości –
W tej szufladzie było wszystko. Cały świat!
Analiza rzeczy zamieszczonych w szufladzie[tekst źródłowy str. 65; wnioski.

14. Dlaczego ludzie mityzują rzeczywistość?
Skąd taka tendencja we współczesnej literaturze? (podr. "Przeszłość to dziś" str. 88-89)


15. Wysłuchanie piosenki Starego Dobrego Małżeństwa pt. „Zielony dom” – w tym czasie uczniowie zastanawiają się,
w jaki sposób dokonujemy mityzacji rzeczywistości.




W JAKI SPOSÓB DOKONUJEMY MITYZACJI RZECZYWISTOŚCI?
16. WNIOSKI: * mityzujemy, idealizujemy czasy przeszłe – dzieciństwo,
* przedmioty – ważny element wspomnień, mityzacji,
* świat w perspektywie wspomnień i tego co było – zawsze jest
piękniejszy,
* przywoływanie tego, co znane i wspólne– kawałek piosenki „Ta ostatnia
niedziela”, stary zegarek,
* odwoływanie się do wspólnych doświadczeń – np. miłości,
* wciąż stałe elementy: dom, rzeka.



17. Uczniowie samodzielnie konstruują wypowiedź,
w której wyjaśniają na czym polega
proces mityzacji rzeczywistości jakiej my dokonujemy niemalże na co dzień.



18. Wskazani uczniowie podsumowują lekcję.



19. Aktywni uczniowie zostają nagrodzeni plusami lub oceną – adekwatnie do wkładu pracy.



20. ZADANIE DOMOWE
W siedmiu zdaniach (min.) napisz co determinuje nasze życiowe wybory.
Czy sami kreujemy swoją przyszłość?
Inspiracją niech będzie rozdział „Prawieku...” pt. „Czas Pawła Boskiego”.


























Zgłoś błąd    Wyświetleń: 147
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2012