Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki













Magdalena Pikora, 2012-02-02
Bydgoszcz

Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Scenariusz godziny do dyspozycji wychowawcy: Czym jest asertywność?

- n +

Temat: Czym jest asertywność?
Przedmiot: Godzina do dyspozycji wychowawcy
Klasa: II gimnazjum (2 jednostki lekcyjne)
1.
Cele:
• Zapoznanie uczniów z pojęciami: asertywność, postawa asertywna, asertywność werbalna i niewerbalna, style zachowań: asertywny, uległy, agresywny
• Kształtowanie umiejętności asertywnego wyrażania siebie
• Kształtowanie umiejętności rozpoznawania stylów zachowań

Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne i powitanie.
2. Rundka wstępna: uczniowie siedzą w kręgu i mówią o swoim aktualnym samopoczuciu rozpoczynając zdania: „Czuje się dziś …, bo…….” lub „Czuję się dziś jak ……….., bo……….”
3. Nauczyciel pokazuje uczniom 2 różne zdjęcia:
-rozmawiają ze sobą 2 osoby, obie wyprostowane, patrzące sobie w oczy, ręce lekko uniesione świadczące o żywej gestykulacji, lekko się uśmiechają
-2 osoby, z których jedna grozi palcem drugiej, ma groźny wyraz twarzy, druga patrzy w podłogę, ma opuszczone ramiona
Uczniowie opisują je, zastanawiają się nad tematem ich rozmów, chętni próbują odegrać pokazane scenki wzbogacając je w dialogi.
Na podstawie tego materiału n-l zapoznaje młodzież z pojęciem asertywności (zachęcając najpierw uczniów do zdefiniowania pojęcia) oraz ze stylami zachowań.
4. Metoda burzy mózgów: uczniowie (pod kierunkiem n-la i na podstawie wcześniejszych zdjęć) wymieniają elementy asertywności werbalnej (ton, siła głosu, płynność wypowiedzi, wtrącenia) i niewerbalnej (spojrzenie, mimika twarzy, gesty). Po ich weryfikacji z wcześniej przygotowaną przez n-la tabelą chętni uczniowie demonstrują te elementy zestawiając ze sobą na zasadzie przeciwieństw (np. postawa asertywna: wypowiedź głośna i płynna – postawa nieasertywna: wypowiedź cicha, z przerywnikami „yyyy” )
5. N-l dzieli tablice na 3 części: styl agresywny, uległy, asertywny. Metodą burzy mózgów uczniowie próbują przypisać cechy charakterystyczne dla każdego z nich.
6. Scenki: N-l wybiera 3 chętne osoby do odegrania tej samej scenki ale każda z osób ma to wykonać wg innego stylu zachowania:
I. Młodszy brat prosi Cię o pomoc w odrobieniu pracy domowej z matematyki.
II. Koleżanka z klasy prosi Cię o pożyczenie zeszytu, bo chciałaby uzupełnić notatki.
III. Na lekcji języka angielskiego pracujecie z tekstem wymagającym zrozumienia i przetłumaczenia kilku skomplikowanych fragmentów. Koledzy siedzący w ławce za Tobą bez przerwy rozmawiają, uniemożliwiając Ci pracę.
Pozostałe osoby rozpoznają styl zachowania, wskazując jego charakterystyczne cechy. Próbują określić uczucia towarzyszące bohaterom powyższych sytuacji.
7. Dyskusja: Kiedy i dlaczego zachowujemy się agresywnie, ulegle, asertywnie?

2 .
Cele:
• Kształtowanie umiejętności asertywnego wyrażania swoich opinii
• Doskonalenie umiejętności wyznaczania granic w kontaktach z innymi

Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne i powitanie.
2. Rundka wstępna: uczniowie siedzą w kręgu i mówią o swoim aktualnym samopoczuciu rozpoczynając zdania: „Czuje się dziś …, bo…….” lub „Czuję się dziś jak ……….., bo……….”
3. Przypomnienie pojęć: asertywność, postawa asertywna, agresywna, uległa.
4. Ćwiczenie 1: „Mam inne zdanie”
Nauczyciel pokazuje duże zdjęcie Małgorzaty Kożuchowskiej. Zwraca się do klasy mówiąc: „Małgorzata Kożuchowska to najlepsza polska aktorka” i podaje kilka informacji na temat tej osoby. Obserwuje reakcje uczniów. Następnie prosi, żeby wybrani uczniowie zareagowali na te wypowiedź.
Uświadamia młodzieży, że nie trzeba się zawsze zgadzać z opinią innych ludzi, że należy mieć własne zdanie i można je głośno wypowiadać.
5. Ćwiczenie 2: Scenki. Uczniowie w parach odgrywają scenki na forum klasy.
I. Koleżanka powiedziała Ci, że Twoja nowa czerwona sukienka jest okropna i nie do twarzy Ci w tym kolorze. Ty masz inne zdanie.
II. Wychowawca uważa, że czytanie książek to jedyna sensowna i wartościowa rozrywka młodych ludzi. Nie zgadzasz się z tym.
III. Twój kolega z klasy uważa, że muzyka poważna jest nudna i głupia. Tobie się podoba.
6. Pogadanka: Jak w asertywny sposób wyrażać swoje zdanie? Pomysły asertywnego formułowania opinii niezgodnych z e zdaniem naszego rozmówcy zostają zapisane na tablicy.
Np. „Nie zgadzam się z Twoja opinią….”
„ Mam inne zdanie na ten temat”
„To kwestia gustu”
7. Ćwiczenie 3: „Granice” – praca w parach. 1 uczeń w parze ma za zadanie poprosić o coś swojego partnera, natomiast drugi ustala warunki spełnienia tej prośby, np.
Uczeń 1: Mógłbyś mi pożyczyć swój kalkulator?
Uczeń 2: Dobrze, ale tylko na 5 minut.
Uczniowie sami wymyślają sytuacje, następnie prezentują je na forum klasy. Pozostali analizują zachowania uczestników przedstawionych sytuacji. Nauczyciel zaznacza, że wyznaczanie granic i ich obrona to zachowanie asertywne. Prosi, by uczniowie zastanowili się, po co wyznaczać granice (odp. by czuć się bezpiecznym, bronić własnego Ja
8. Pogadanka: Czy na co dzień spełniacie prośby innych? Czy jesteście przy tym stanowczy czy ulegli? Co znaczy, że ludzie stawiają mury zamiast granic?
9. Podsumowanie zajęć.



Opracowanie: Magdalena Pikora
Źródła:
Chomczyńska-Miliszkiewicz M., Pankowska D., Polubić szkołę. Ćwiczenia grupowe do pracy wychowawczej. WSiP. Warszawa 2004.
Grzesiak E., Janicka-Szyszko R., Steblecka M., Komunikacja w szkole. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Gdańsk 2005.
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 153
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2012